VIDEO Vítěz vstupu proti kasárnám v Nitře: dvacáté na začátku sezony pokořil Skalici

BANSKÁ BYSTRICA – Hokejisté HC 05 Banská Bystrica zdolali ve čtvrtečním večerním zápase prvního kola nového ročníku nejvyšší slovenské soutěže Tipsport Ligy 2015/2016 na svém ledě hráčů HK Nitra hladce 4: 1. Branka utkání otevřel Tomáš Zigo po 27 sekundách. Ve 13.

minutě se domácí šampion Ondřej Šmach zdvojnásobil. Hosté uspěli v 25. minutě Juraj Štefanku, ale Zigo opět zaznamenal v 52. minutě. Dvacáté tři roky staré centrum se prosadilo netradiční hlavou. Hlavní rozhodci po konzultaci s rozhodčími o videích konečně uznali rušení. Ve finále 4: 1 Peter Galamboš upravil 55. minutu.Výraznou postavou duelu se kromě dvoubrankového Ziga stal i Patrik Lamper, který přihrál na tři zásahy “beranů”.

O slavnostní úvod v předsunutém šlágru prvního kola se postarali tři hokejové osobnosti, v krátkém proslovu šéf Pro-Hokeje Richard Lintner a při buly Michal Handzuš a Jozef Stümpel.Domácí už po 27 sekundách vedli, když se šikovně před brankou zorientoval Zigo a otevřel skóre. Chuť ‘beranů’ byla evidentní, soupeře přitlačili a občas se i na delší nastěhovali do útočné třetiny. V 13. min po nahození puku od Šmach brankář Valent se zakrytým výhľaddm kapituloval podruhé. Nitran trpělivě čekali na rychlé protiútoky a tři z nich mohli zakončit i gólem, v 9. min Kutálek, v 11. min minul puk před brankou Macík av 17. min spálil největší šanci L. Novák.

Druhá třetina přinesla spoustu rušných momentů, při kterých se vyznamenali hlavně oba brankáři. V 25. min domácí obránci zapomněli na J. Štefanko a jeho gól dodal Nitran hodně energie.Ze všech sil se pokoušeli vyrovnat a občas zapomenout na zadní dveře. V 29. min Hudec už poslal puk do branky, ale v poslední chvíli ho jeden z obránců odpálil pryč. Třetí třetinu začali hosté s přesilovku, nic však nevymysleli, i proto, že defenziva domácích s brankářem Bacashihuom pracovala stoprocentně. Ani Stloukal v 45. min puk do branky v nájezdu neprotláčel a bylo zřejmé, že Nitran si více gólů v tomto zápase neužijí. ‘Berani’ se s plynoucím časem více soustředili na bránění a přes jejich kompaktní val se Nitranském útočníci těžko prosazovali.

V 51. min mnoho nechybělo, aby Handzušova střela skončila v síti a drama rozuzlila. V 52.min krásnou kombinaci s Lampert zakončil Zigo zblízka se štěstím is pomocí přilby gólem a na tomto faktu nic nezměnil ani videorozhodčí. Na účinnou odpověď nenašli hosté síly a jen s jedním vstřelenou brankou mohli těžko pomýšlet na víc, a když je v 55. min potrestal zcela volný před brankou Galamboš, již definitivně složili zbraně.

V zahajovacím duelu nového ročníku Tipsport Ligy vyhrála slovenská hokejová reprezentace do 20 let ve vloženém setkání nad HK 36 Skalica 4: 1.

Na stadionu Vladimíra Dzurillu v bratislavském Ružinově se v první velké šanci ocitl skalický Studenič, jeho samostatný únik v 6. minutě ale zneškodnil brankář Škorvánek.O čtyři minuty se skóre přesunulo na druhou stranu ve prospěch juniorů – Shiška tlačil míč 1-0. O chvíli později to mohlo být dva góly, ale Milý jen skóroval gól Skalice.

Hosté se v druhé části snažili o vyrovnání, na jejím začátku nevyužili přesilovou hru a v 28. minutě Jaborník ani nadvakrát nepřekonal Škorvánka. Dvacet jedna let se bránila a oponenta neohrozila jasnými šancemi, ale neodolala. Brendl se dočkal vlevo před Škorvánkou a rychlým výstřelem nedal šanci – 1: 1. Před druhou sirénou se mohli těšit opět domácí, šanci ale nevyužil Matúš Sukeľ.

Ve třetí třetině spustila dvacítka brankový uragán a za necelých šest minut skórovala třikrát.Nejdříve nechala Skalická obrana zcela volného Matouše feně, který upravil na 2: 1, po něm se dvakrát střelecky prosadil v rychlém sledu Milý a o vítězi bylo prakticky rozhodnuto. Skaličania už ani nezmenšily tříbrankové manko az Bratislavy tak odcházeli s prázdnýma rukama.

Ernest Bokroš, trenér SR20: “Byl jsem sám zvědavý, jak nová dvacítka vstoupí do zápasu. Skalica disponuje dvěma kvalitními pětkami, dvě jsou takové juniorské. My jsme tomu přizpůsobili hru, zdatnější jsme dali proti prvním dvěma útokům. Bylo u nás i hodně špatných věcí, rozdali jsme jim puky, ztrácely jsme je. Ale byla tam snaha držet organizaci, defenziva celkem fungovala.Je dobré, aby psyche zvítězila. “

Martin Stloukal, trenér Skalica: ” Co gratulovat soupeři k vítězství To je to, co je povzbuzuje k další kariéře. Pan Bokros je skvělý trenér. Měli jsme spoustu výstřelů, ale jen jsme skórovali jeden gól, protihráč využil každou příležitost. Musíme ho zahnat za hlavu, neměla jsem pocit, že hráči neplní. “