V závodech norských triumfů uzavřeli Slováci desátý

Nové Město na Moravě. V sobotních závodech mužských štafet na 4×7,5 km na mistrovství světa v biatlonu v Novém Městě na Moravě suverénním způsobem zvítězili Norové v sestavě Ole Einar Björndalen, Henrik L’Abee Lund, Tarjei Bo a Svendsen. Stříbro si vybojovali Francouzi, v duelu o něj zdolali Němců, kteří si vybojovali bronz. Slováci Dušan Šimočko, Pavol Hurajt, Matej Kazár a Miroslav Matiaško finišovali na 10. místě, za vítěznými Nory zaostaly o téměř tři a půl minuty.

První úsek byl tradičně malou šachovou partií, favorité se vzájemně hlídali, čekali na chybu soupeře. Téměř ideální povětrnostní podmínky nezpůsobovaly žádné problémy na střelnici, pole se netrhalo.Dušan Šimočko, který rozjížděl Slovenské štafetu, potřeboval pouze jeden rezervní náboj na střelbě vleže, předával Pavlovi Hurajtovi na 13. pozici s 52-sekundovým odstupem za čelem pelotonu.

Na začátku druhého úseku se zformovala na čele pětičlenná skupinka, v níž byli Němci, Rakušané, Norové, Rusové a domácí Češi. Před nejbližšími běžci udělali velmi rychlý 20 sekundový náskok. Na ležke vypadl z této partie Ondřej Moravec, který se zdržel dvěma dobíjeními. Jen Nori a Němci zůstali na vrcholu stánku. Hurajt potřeboval jednu a dvě náhradní kazety na první pohled.Jeho vzdálenost k nejlepším stále rostla, ale posunul tyč nahoru a předal ho dvanácté.

Norové s Němci ucítili šanci, snažili se ujít zbytku pole, ale skvěle běžící Rus Jevgenij Garaničev se k nim dotáhl ještě před první střelbou na třetím úseku. Nor Tarjei bo na ní na rozdíl od dalších dvou spolubežcov musel dobíjet, ale brzy už opět byl spolu s nimi v vůdčích triu. Stojku zvládl nejlépe BO, o osm sekund za ním vybíhal ze střelnice Němec Arnd Peiffer, Garaničev trefil osmi náboji pouze tři terčíky a musel jít na dva trestné okruhy. Rakušané získali v tomto okamžiku třetí pozici. Bo nasadil ve svém posledním kole strhující tempo a předával už o 16,6 sekundy dříve než v té době na druhé pozici běžící Němci.Slovenský Matej Kazar potvrdil jeho skvělou žobráčku. Na ležke dobýval dvakrát, na stojce jednou, ale finišman Miroslavu Matiaško předával jako sedmý.

Do posledního místečka vyprodána Vysočina arena viděla na závěr famózní výkon Nora Svendsen, který s obrovským náskokem přivedl svůj tým k čtvrtému štafetové triumfu na MS v řadě. Björndalen, který rozjížděl štafetu “Vikingů”, získal svou devatenáctý zlatou medaili v kariéře, Svendsen jedenáctou, z toho už čtvrtou na těchto MS.Stříbrní Francouzi Simon Fourcade, Jean Guillaume Beatrix, Alexis Boeuf, Martin Fourcade zaostaly o 1: 12,8 min, bronzoví Němci v sestavě Simon Schemp, Andreas Birnbacher, Arnd Peiffer, Erik Lesser byly o dalších šest sekund pomalejší.

Miroslav Matiaško sice běžecké nebyl oslnivý, ale kompenzoval to přesnou střelbou. Na obou položkách jednou dobýval, do cíle přišel o 3: 27,8 min později než vítězný Svendsen na 10. pozici, což je o dvě příčky lepší než loni na šampionátu v německém Ruhpoldingu.

“Naším cílem bylo skončit do desátého místa, to se nám podařilo. Potvrdili jsme tím naši štafetovou nominaci na budúcoročnú olympiádu do Soči, to musíme hodnotit jako úspěch. Závod se pro nás vyvíjely jako na přesýpacích hodinách.Začali jsme ve druhém desátém místě, pak jsme byli na sedmém místě, skončili jsme na desátém místě. To je biatlon. Musím se pochlubit všemi čtyřmi kluky, ale především Matej Kazar. Jiní mají potíže s provozem, Maťo na trati doslova létá. Dnes neměl ani vážnější problémy s natáčením. Opakuji, desáté místo je lepší rezultuje, jak jsme dosáhli loni, těšíme se z toho, “komentoval vystoupení slovenského týmu vedoucí reprezentace Milan Gašperčík. Výsledky – mužské štafety na 4×7,5 km – Nové Město na Moravě – sobota:

< 1: 15: 39,0 hod. (0 napěťových obvodů + 5 dobíjení), 2.Francie (Simon Fourcade, Jean Guillaume Beatrix, Alexis Boeuf, Martin Fourcade) +1: 12,8 min (0 + 7), 3. Německo (Simon Schemp, Andreas Birnbacher, Arnd Peiffer, Erik Lesser) +1: 18,5 (2 + 3), 4. Rusko +1: 24,1 (2 + 7), 5. Rakousko +1: 38,9 (0 + 5), 6. Česko +2: 50,1 (0 + 9)…10. Slovensko (Dušan Šimočko, Pavol Hurajt, Matej Kazár, Miroslav Matiaško) +3: 27,8 (0 + 9) Hegemonie Norů pokračuje

na mistrovství světa v biatlonu v Novém Městě na Morave byl sobotní 4×7,5 km mužské relé pro devátou disciplínu tohoto šampionátu. Norska výprava přitom získala již svou sedmou zlatou medaili a suverénně vede v žebříčku zemí podle pódiových umístění.

Stejně ovládli i hodnocení jednotlivců, kde jim patří první čtyři příčky, v elitní desítce je osm Norů.Tora Berger už má na svém účtu čtyři zlaté a jedno stříbro. S takovou bilancí z jednoho šampionátu se dosud nemohla pochlubit žádná biatlonistka.

Její krajan Svendsen si ve svém čtvrtém startu na Vysočině vybojoval čtvrté zlato. Čtyřmi tituly v jednom roce se dosud mohl pochlubit pouze Ole Einar Björndalen, který je získal v roce 2005 v rakouském Hochfilzenu a potom io čtyři roky později v jihokorejském Pjongčangu.

Svendsen i Bergerová budou mít v neděli 17. února šanci svou sbírku ještě rozšířit v závodech s hromadným startem.

Dosud získalo na MS v Novém Městě na Moravě alespoň jednu medaili 36 závodníků Z11 zemí. Medailové bilance po devíti disciplínách (z 11 naplánovaných):

1. Norsko 7 – 1 – 0

2.Francie 1 – 4 – 0

3. Ukrajina 1 – 1 – 3

4. Německo 0 – 1 – 1

5. Polsko 0 – 1 – 0

USA 0 – 1 – 0

7. Česká republika 0 – 0 – 1 Švédsko 0 – 0 – 1

P> Itálie 0 – 0 – 1

1. Tora Bergerová (Norsko) 4 – 1 – 0

2. Emil Hegle Svendsen (Norsko) 4 – 0 – 0

3. Synje Solmedal (NOR) 2 – 0 – 0

Tarjei Bö (NOR) 2 – 0 – 0

5. Martin Fourcade (Fr.) 1 – 4 – 0

6. Olena Pidrusna (UK) 1 – 1 – 1

7. Hilde Fenne (NOR) 1 – 0 – 0

Ann Kristin Aafedt Flatland (NOR) 1 – 0 – 0 Ole Einar Björndalen Henrik L’Abee Lund (Norsko) 1 – 0 – 0

Alexis Boeuf (Fr.) 0 – 2 – 0

12.Vít Semerenková (Velká Británie) 0 – 1 – 1

14. Marie – 0 – 1 – 0 Marie Laure Brunetová (Fr.) 0 – 1 – 0

Andrea Henkel (Německo) 0 – 1 – 0 Tim Burke (USA) 0 – 1 – 0 Julia Džymová – 0

Simon Fourcade (Fr.) 0 – 1 – 0

Veronika Vítková (CZ) 0 – 0 – 1 Gabriela Soukalová (ČR) 0 – 0 – 1

> Anton Šipulin (RUS) 0 – 0 – 1

>

Nicole Gontier (ITA) 0 – 0 – 1

Simon Schemp (DEU) 1 Michaela Ponzová (ITA) Karin Oberhofer 0 – 0 – 1 Andreas Birnbacher (DEU) 0 – 0 – 1

(DE) 0 – 0 – 1